Skip to content

Awaria PKP nie była związana z cyberatakiem

Spis treści

Awaria w PKP Polskie Linie Kolejowe dotknęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez firmę Alstom. Część pociągów może w ogóle nie ruszyć w czwartek – powiedział w czwartek podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

„Sytuacja nie jest tak zła, jak może się wydawać” – powiedział Skubiszyński, który dodał, że „podjęliśmy już kroki, by zmniejszyć wpływ” na ruch kolejowy. Według niego obecnie trwają prace nad rozwiązaniem problemu wspólnie z firmą Alstom.

Według Skubiszyńskiego wszystkie pociągi zostaną uruchomione dzisiaj. W piątek rano odbędzie się inspekcja, której celem będzie ustalenie, czy nie ma problemów z systemami sygnalizacji lub innymi urządzeniami.

W czwartek o godz. 18.00 przywrócono pełną funkcjonalność pięciu ostatnich Lokalnych Centrów Sterowania (LCS). Wszystkie LCS-y są teraz w pełni sprawne, jak podaje pkp informacja telefoniczna, zarządca infrastruktury.

Kolejarze będą nadal sprawdzać bezpieczeństwo systemów sterowania ruchem kolejowym, które uległy awarii, przez całą noc i prawdopodobnie do piątku rano – poinformował w czwartek wieczorem wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Wiceminister infrastruktury Paweł Szałamacha powiedział w TVP Info, że oczekuje od firmy Alstom dokładnych informacji o przyczynach i powodach awarii kilku lokalnych centrów sterowania.

Wczesnym popołudniem opóźnienia pociągów w województwie śląskim zmniejszały się po porannej awarii w całym kraju.

Zakończyło się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych w sprawie awarii PKP PLK. Nic nie wskazuje na to, że doszło do ataku hakerskiego.

Zespół bezpieczeństwa PKP PLK działał zgodnie z procedurami.

3 komentarze

 1. Jasiek
  28 czerwca 2022 @ 14:59

  Tak, to prawda. Wiemy, że na kolei jest wiele różnych urządzeń i systemów, które mogą zawieść w każdej chwili, i wszyscy słyszeliśmy doniesienia o tym, że w ostatnich miesiącach urządzenia te nie działały prawidłowo.

  Niezależnie od tego, czy chodzi o system komputerowy, który jest przeciążony zbyt dużą liczbą zadań, czy o stary sprzęt, który po prostu nie został skonstruowany zgodnie z dzisiejszymi standardami, takie awarie muszą się od czasu do czasu zdarzać.

 2. Kaja
  28 czerwca 2022 @ 14:59

  Wiem, że bezpieczeństwo klientów jest naszym najwyższym priorytetem, dlatego chcemy mieć pewność, że jesteś świadomy wszelkich zdarzeń, które mogą mieć wpływ na Twoją podróż lub wycieczkę. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych problemów, z jakimi ostatnio się spotykamy:

  Wagony pociągu mogą się od siebie odłączyć, co powoduje, że tracą połączenie i poruszają się niezależnie od siebie.

 3. Ivan
  28 czerwca 2022 @ 15:03

  Branża kolejowa jest bardzo niebezpieczna. Nierzadko dochodzi do wykolejenia lub wypadku pociągu, co niestety często prowadzi do poważnych obrażeń lub ofiar śmiertelnych. Choć może się wydawać, że nic nie można zrobić w sprawie tych wypadków, jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zachować bezpieczeństwo w pociągu.

  Po pierwsze, jeśli jedziesz w wagonie, zwracaj uwagę na wszelkie wstrząsy i wstrząsy, które mogą wskazywać na wykolejenie się pociągu, i uważnie słuchaj komunikatów konduktorów lub innych pracowników, którzy mogą mieć więcej informacji na temat tego, co się dzieje. Jeśli zauważysz dym unoszący się spod Twojego siedzenia, nie wahaj się: natychmiast wysiądź z pociągu. Nie próbuj zabierać ze sobą swoich rzeczy – po prostu uciekaj stamtąd tak szybko, jak to możliwe!

Dodaj komentarz