Skip to content

Na Allegro pojawiło się kolejne groźne oszustwo

Spis treści

Polska narodowa agencja cyberbezpieczeństwa, NASK, wydała pilne ostrzeżenie o nowym oszustwie. Przestępcy podszywają się pod najpopularniejszy w Polsce serwis aukcyjny Allegro a dokładniej pod submarkę Allegro Lokalnie – i próbują oszukać ofiary, by te podały swoje dane osobowe i wyczyściły konta bankowe. NASK poinformowało, że oszuści zaczynają swoje oszustwo od wystawienia prawdziwej oferty. Wykorzystują to jako pretekst do nawiązania kontaktu z ofiarą, do której za pośrednictwem czatu wysyłają kolejny link, już do fałszywego ogłoszenia. Do Allegro można dotrzeć wypełniając formularz kontaktowy dostępny na stronie kontakt allegro. Jest to jedyny sposób kontaktu w sprawie działań realizowanych przez platformę sprzedażową. Kontaktując się za pomocą tego formularza można uniknąć wielu pułapek zastawionych na użytkowników Allegro.

Oszustwo to sytuacja, w której osoba lub grupa osób celowo próbuje oszukać kogoś, aby przekazał pieniądze lub informacje osobiste. Oszustwa mogą być przeprowadzane przez Internet, rozmowy telefoniczne lub wiadomości tekstowe. Oszuści często podają się za pracowników banku, agencji rządowej, policji lub innego zaufanego organu i informują, że wystąpił problem z kontem. Mogą nawet udawać, że są z działu oszustw Twojego banku. Oszuści zadali sobie wiele trudu, aby ofiara dała się nabrać na ich mistyfikację. Każdy kolejny krok jest łudząco podobny do odpowiednika z prawdziwej transakcji. Trudno jest stwierdzić, czy padłeś ofiarą oszustwa. Może się to stać przez zwykłą nieuwagę, np. kliknięcie link, który wydaje się legalny, ale został zmieniony przez hakerów. Aby być bezpiecznym, powinieneś ręcznie przepisać każdą l z podanego linku. Jeśli to sprawi, że strona będzie niedostępna –  można mieć do czynienia z oszustwem!

Węglokoks Kraj informuje o ostatnich próbach oszustwa. Okazuje się, że niezidentyfikowany sprawca stworzył stronę internetową, na której można rzekomo kupić węgiel od firmy. Dziś rano otrzymano kilka zapytań, czy faktycznie oferuje się węgiel w sklepie internetowym – nie ma i nie będzie – wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes Węglokoks Kraj Grzegorz Wacławek. Jaka jest strategia oszusta? W adresie fałszywej strony pojawiła się nazwa Węglokoks Kraj. Strona działała bez przerwy, podczas gdy informatycy firmy zbierali dokumenty dotyczące fałszywego dokumentu. Można złożyć zamówienie, rozpocząć transakcję i ją sfinalizować.

Kiedy Węglokoks Kraj odkrył, że jego strona została porwana, natychmiast skontaktował się z operatorem domeny i zażądał jej zablokowania. W ciągu kilku chwil strona przestała działać. Nie wiem, jak długo potrwa taka sytuacja. Przedstawiciele Węglokoksu Kraj powiadomili policję w Piekarach Śląskich, gdzie spółka ma swoją siedzibę, o tym rzekomym cyberprzestępstwie. Prezydent jest przekonany, że „doszło do cyberprzestępstwa”.

1 Comment

  1. Iwona
    16 września 2022 @ 11:15

    Cieszę się, że są informacje o niebezpieczeństwach wpadnięcia w pułapkę oszustwa. Im więcej ludzi wie o tym, jak działają te oszustwa i jak ich unikać, tym lepiej dla wszystkich.

Dodaj komentarz