Skip to content

Składki na dobrowolne ubezpieczenia ZUS

ZUS informuje, że istnieje możliwość złożenia wniosku o wyrażenie zgody na opłacanie składek na dobrowolne ubezpieczenie po terminie. Można to zrobić do 30 czerwca 2022 r.

Termin obowiązkowego opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie upłynął 31 maja 2022 r. Jednak, jak wiadomo, zgodnie z art. 6b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1627), osoby, które nie mogły opłacić składek w terminie z powodu siły wyższej, mogą do 30 czerwca 2022 r. złożyć w ZUS wniosek o przedłużenie terminu opłacenia składek. Przedłużenia przyznane przez ZUS będą ważne nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 r.

Jeśli planujesz opłacać dobrowolne składki do ZUS, to zapewne już wiesz, że termin ten zbliża się szybkimi krokami. Jeśli nie, nie panikuj – jesteśmy tu po to, aby Ci pomóc!

Dobrowolne ubezpieczenie ZUS to rozwiązanie, z którego korzysta wielu przedsiębiorców, a także innych płatników. Mowa o osobach, które z różnych względów chcą dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe, emerytalne i rentowe. Trzeba wiedzieć, że w tym obszarze nastąpiła duża zmiana przepisów. Brak wiedzy na ten temat może skutkować przerwaniem ciągłości ubezpieczenia.

Jak wyjaśnia ZUS, płatnicy, którzy opłacili składki po terminie przypadającym na listopad 2021 r., mają dosłownie kilka dni na dopełnienie tego ważnego obowiązku. Ci, którzy zapomną, wiele stracą. Chodzi o złożenie w ZUS wniosku o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. W tym celu potrzebny będzie formularz US-9. Wszystkie formalności muszą zostać dopełnione do 30 czerwca 2022 r.

Jak wyjaśnia ZUS kontakt “osoby, których ubezpieczenia dobrowolne ustały w listopadzie 2021 r. (lub wcześniej i ubezpieczenia te nie zostały wznowione przed grudniem 2021 r.), a które chcą ponownie zostać objęte ubezpieczeniem, muszą złożyć nowy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zacznie obowiązywać od dnia zgłoszenia. Istnieje jednak możliwość zachowania ciągłości ubezpieczenia w przypadku uzyskania zgody na opłacanie składek po terminie przypadającym na listopad 2021 r. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do końca czerwca 2022 r.”.

3 komentarze

 1. Julia
  23 czerwca 2022 @ 15:42

  Dobrze jest już teraz wiedzieć o dobrowolnych składkach na ubezpieczenie społeczne i różnych rzeczach, które są ważne dla podatnika.

  Istnieje wiele korzyści, z których mogą skorzystać podatnicy. Jedną z nich jest odliczenie od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 2. Adam
  23 czerwca 2022 @ 15:43

  Dobrowolne składki na ubezpieczenie społeczne to sposób opłacania składek na program ubezpieczeń społecznych, który jest programem emerytalnym i rentowym. Można wybrać kwotę, jaką chce się wpłacać, ale istnieją limity zależne od dochodu. Ja się cieszę z tego stanu rzeczy.

 3. Justyna
  23 czerwca 2022 @ 15:45

  Myślę, że skorzystasz z porad Zespołu, który jest gotowy, aby pomóc Ci w przygotowaniu rozliczenia podatkowego. Zebraliśmy dla Ciebie listę ważnych informacji na temat podatków i naszych usług.

Dodaj komentarz