Skip to content

Pięć polecanych, składanych modeli telefonów w 2022 roku

Spis treści

Składany telefon staje się coraz bardziej popularny. Obecnie nadal jest to jeden z najdroższych modeli na rynku i można go znaleźć tylko w ofercie największych marek. Nie są one już jednak taką nowością i dziś można je spotkać coraz częściej. Niewątpliwie jednak są to urządzenia prestiżowe i dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem. Poza tym jest to jedna z ważniejszych i bardziej widocznych nowinek technicznych w świecie telefonii komórkowej, więc tym bardziej warto zwrócić uwagę na tego typu smartfony.

Przedstawiamy najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze składanego telefonu.

Mocne specyfikacje to konieczność w przypadku takiego urządzenia. W momencie, gdy wydajesz taką sumę pieniędzy na urządzenie, chcesz, aby działało ono jak najlepiej i służyło jak najdłużej. Na szczęście w tym aspekcie możesz być spokojny, ponieważ prawie każde składane urządzenie w momencie prezentacji ma najwyższej klasy specyfikację. Prawdopodobnie jeszcze wiele wody upłynie, zanim zobaczymy bardziej przystępne cenowo składane smartfony z mniej wydajnymi specyfikacjami.

Ekran i system jego składania – tym, co generalnie kojarzy się ze smartfonami, jest ekran. A jeszcze bardziej w przypadku urządzeń składanych. Jeśli chodzi o ekran, technologia ta jest cały czas rozwijana. Pierwsze generacje miały bardzo delikatne wyświetlacze. Teraz jest już znacznie lepiej. Należy jednak zwrócić uwagę na wgłębienie w miejscu złożenia – czy jest ono duże, czy małe i jak bardzo będzie przeszkadzać podczas korzystania z urządzenia lub oglądania na nim filmów.

Bateria – tutaj klasyka gatunku – im większa, tym lepsza. Im większa bateria, tym lepiej, zwłaszcza że musi ona „udźwignąć” duży ekran, a często nawet dwa ekrany. Warto też, aby obsługiwała szybkie ładowanie. To zawsze pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.

Aparat – skoro to topowe urządzenie, to warto, aby ten element specyfikacji był co najmniej na bardzo dobrym poziomie. W pierwszych generacjach składanych smartfonów nie zawsze tak było. Teraz na szczęście uległo to znacznej poprawie i tutaj również możemy liczyć na dobre urządzenia do fotografii.

Oprogramowanie – tutaj oprócz oczywistych kwestii, takich jak aktualność oprogramowania czy dopracowanie nakładki, warto po prostu dowiedzieć się, czy oprogramowanie oferuje coś więcej. Mówimy tutaj o większych możliwościach, jeśli chodzi o obszar zastosowań składanego smartfona.

Zaprezentujmy tym samym, pięć telefonów składanych, na które warto zwrócić uwagę w tym roku:

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

Wybierając ten model, możemy liczyć między innymi na topowy procesor Snapdragon 888 wspierany przez 12 GB pamięci RAM. W tym modelu do dyspozycji użytkownika oddane są dwa ekrany. Zewnętrzny o przekątnej 6,20″ oraz wewnętrzny, którego przekątna wynosi 7,60″. Oba mają częstotliwość odświeżania 120 Hz. Samsung Galaxy Z Fold3 5G ma również możliwość obsługi specjalnego rysika S Pen i ma do tego przygotowane odpowiednie oprogramowanie. Co ważne, ten „składak” Samsunga nie zawodzi również pod względem aparatów. Znajdziemy tutaj potrójny zestaw aparatów głównych z matrycami 12 Mpix, podobnie jak w smartfonach z serii Galaxy S.

OPPO Find N

Jedną z charakterystycznych cech tego urządzenia jest jego „kompaktowość” w stosunku do konkurencji oraz symetryczny design. Po złożeniu praktycznie nie ma przerwy pomiędzy dwoma częściami ekranu – jest on praktycznie kwadratowy. Warto też dodać, że po złożeniu praktycznie nie ma przerwy między dwiema częściami ekranu. Na pokładzie znajduje się Snapdragon 888 wspomagany przez 8 GB pamięci RAM. Zastosowano tu również dwa ekrany: o przekątnej 5,49″ po złożeniu i 7,10″ po rozłożeniu. Częstotliwość odświeżania 120 Hz jest obsługiwana przez oba panele. Jest tu też niezły zestaw aparatów, na czele z matrycą 50 Mpix. Obecnie trudno go dostać w naszym kraju, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ściągnąć go z zagranicy, gdyż jest to jeden z lepiej wykonanych smartfonów w tej kategorii.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Najnowszy składany smartfon od Samsunga. Tym razem jednak mamy tu do czynienia z urządzeniem, które nawiązuje do legendarnej „klapki”. Mówiąc prościej, Galaxy Flip3 5G składa się poziomo na środku i tym samym zmniejsza swoje rozmiary.

Urządzenie jest napędzane przez najwyższej klasy procesor Snapdragon 888 wspomagany przez 8 GB pamięci RAM. Ma ekran o przekątnej 6,70″ i częstotliwości odświeżania 120 Hz, dzięki czemu już nigdy nie będziesz musiał czekać na załadowanie się treści. A jego ekran pomocniczy o przekątnej 1,90″ sprawia, że korzystanie ze smartfona po złożeniu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek – będziesz mógł pracować wielozadaniowo jak nigdy dotąd!

Model ten również napędzany jest przez topowego Snapdragona 888 wspieranego przez 8 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika jest tu ekran o przekątnej 6,70″, który ma częstotliwość odświeżania 120 Hz. Jest tu także ekran pomocniczy o przekątnej 1,90″, który ułatwia korzystanie ze smartfona po jego złożeniu. Podwójny aparat główny 12 Mpix też nie jest zły. Jedyne, na co można kręcić nosem w tym przypadku, to bateria o małej pojemności.

Huawei P50 Pocket

P50 Pocket ma wygląd zwykłego telefonu z klapką, ale jego design znacząco odbiega od tego, co przywykliśmy oglądać w nowoczesnych smartfonach, takich jak Samsung Galaxy Fold czy Mate X. Ten nietypowy design będzie jednak zależał wyłącznie od Waszych preferencji – to, czy Wam się spodoba, zależy tylko od tego, jak łatwo się do niego przyzwyczaicie. W tym przypadku nie ma wątpliwości, że Huawei zrobił wszystko, co możliwe, aby ułatwić Ci życie, usuwając z urządzenia usługi Google i oferując w zamian własne alternatywy (takie jak Huawei Pay).

Huawei Mate X2

Huawei Mate X2 to urządzenie, które po rozłożeniu ma ekran o przekątnej 8,00″ i częstotliwości odświeżania 90 Hz. Mamy tu także dostępny ekran zewnętrzny o przekątnej 6,45″. To, co wygląda tu dobrze, to poczwórny aparat główny, na czele z podstawową jednostką 50 Mpix. Warto też dodać, że Huawei Mate X2 może być ładowany z mocą 55W. Obecnie trudno jest dostać ten model w naszym kraju, ale można polować na okazje na znanym serwisie aukcyjnym. Ewentualnie można pokusić się o ściągnięcie go z chińskiego rynku.

Do dyspozycji dostajemy tutaj procesor Kirin 9000 wspierany przez 8 GB pamięci RAM.

Czytaj więcej: https://ktodzwonil.info.pl/

5 komentarzy

 1. Franek
  16 maja 2022 @ 10:34

  Zawsze byłem wielkim fanem modeli składanych i pomyślałem, że może nadszedł czas, aby sobie takie sprawić.

 2. Romek
  16 maja 2022 @ 10:35

  Nie jestem jeszcze pewien, który model ostatecznie wybiorę, ale każdy z nich byłby doskonałym dodatkiem do mojego życia!

 3. Tomek
  16 maja 2022 @ 10:36

  Z niecierpliwością czekam na wszystkie nadchodzące w tym roku modele składanych telefonów. Prawdopodobnie kupię jeden z nich, ale nie mam jeszcze pojęcia, który.

 4. Jola
  16 maja 2022 @ 11:05

  Nigdy nie byłam zwolenniczką kupowania takich telefonów, aż do niedawna, gdy zobaczyłam kilka nowych, interesujących modeli, które pojawiły się na rynku. Myślę więc, że w tym roku zdecyduję się na któryś z powyższych modeli i w końcu go kupię.

 5. Kasia
  16 maja 2022 @ 11:08

  Zawsze byłam fanką rozkładanego ekranu, ale zawsze był on nieporęczny i dość niewygodny.
  Ale teraz, gdy pojawiły się nowe modele składanych telefonów, wygląda na to, że moje marzenie wreszcie się spełniło. Nie mogę się doczekać, kiedy dostanę go w swoje ręce.

Dodaj komentarz